תכנית תמ"א 38 נוצרה בשביל שיתוף פעולה בין בעלי הדירות לבין הקבלנים. במסגרת התכנית, הקבלנים יבצעו עבודות חיזוק ושיפוץ מקיפות שידאגו גם לביטחון הדיירים במקרה של רעידת אדמה ובמקביל, השיפוץ יעלה את שווי המבנים בעשרות אחוזים. התמורה: הדיירים ימסרו את זכויות הבנייה על גג המבנה.

לפני מספר שנים נולדה תכנית תמ"א 38 המעודדת חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה. מדובר במבנים שנבנו לפני שנת 1980 שעדיין לא נכנסו לתקן מבנים יציבים מפני רעידות אדמה וכי, הם נמצאים תחת סכנת קריסה במידה ויתרחש אסון טבע מהסוג הזה בישראל.

את חיזוק המבנה עושים על ידי חיזוק כללי ללא תוספות בנייה. אך במידה והדיירים דורשים ומעוניינים לחדש את דירתם, ניתן לחזק את המבנה באמצעות הרחבת דירות. כלומר, מדובר בהקמת אגפים חדשים, בנייה של שתי קומות לגובה ועוד. רוב בעלי הדירות פונים לאנשי מקצוע שיעשו זאת עבורם מאשר לבצע את הפרוצדורה הארוכה בעצמם.

תחת הסכם תכנית תמ"א 38, היזם או הקבלן מתחייבים למסור לבעל הדירה, דירה חדשה המותאמת לשביעות רצונם. הדיירים בתמורה, יוותרו על הרווחים של מכירת הדירות החדשות שיבנו שיינתנו כאמור, לקבלנים או ליזמים. הזכויות הנוספות שניתנו לדיירים הן: הוספת חנייה, עיצוב הבניין מחדש ותוספת מרחבים מוגנים לכל בניין שידרוש וכן, הוספת מעלית לפי הצורך.

הדרישות כיבוי אש תמ"א 38 הם: במידה ומדובר בדירה קיימת, יש להתקין ספרינקלר מעל הדלת בצדו הפנימי. במידה ומדובר בדירות חדשות, מגוון ספרינקלרים יתוכננו לפי שטחי הדירות ולפי התוספת שתבנה. בנוסף, בהתאם לתקנות החדשות הללו, הקבלן יחויב להתקין מערכת לשחרור עשן בגג המבנה. במקביל, יתקין ברז כיבוי אש, ארונות חשמלי לפי המידות הרלוונטיים, גז ומים שיעשו מחומרים לא דליקים ועוד. כמו כן, יתקינו בדירות החדשות מערכת מתזים ובמידה וקיים חניון תת קרקעי או מרתף, הם יופרדו בחדר המדרגות בעזרת דלתות אש. נוסף לכך, הקבלן יחויב להתקין תאורת חירום בחדר המדרגות במקרה של שריפה, גלאי עשן בכל הדירות ועוד ועוד.

מעוניינים לשמוע עוד על דרישות כיבוי אש בתכנית תמ"א 38? "יהודה ב. מערכות" יתנו לכם מענה על כל השאלות תוך שירות אישי ומקצועי. לפרטים נוספים: 050-4666181

צרו עמנו קשר

יהודה ב. מערכות 

טלפון: 050-4666181

יהודה 054-6213709

פקס: 0737429863

כתובת: אלוף דן לנר 6 תל אביב

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב